Počátky společnosti sahají do roku 1990, kdy se v Praze 14. února uskutečnila první valná hromada. Hlavní náplní činnosti společnosti bylo, a stále je, rozšiřovat poznání o Koreji v naší republice, prohlubovat kontakty a podporovat styky obou zemí v oblasti kultury, školství, vědy a techniky, hospodářské spolupráce, turistiky, sportu aj.
Od svého založení společnot spoluorganizovala několik důležitých akcí. V roce 1990 se konalo Československo-korejské sympozium, které se uskutečnilo za podpory Univerzity Karlovy, Seoul Forum for International Affairs a Československo-korejské společnosti. Tématem přednášek a diskusí bylo The Political and Economic Situation and Issues in Korea and Countries in Asia-Pacific Region. Téhož roku uspořádal tehdejší velvyslanec Korejské republiky Sǒn Čun-jǒng (Sun Joon Young) přátelské setkání s delegací pracovníků ministerstev Korejské republiky, na které byli pozváni i členové společnosti.
Ve spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy (FTVS) a s velvyslanectvím Korejské republiky se v lednu 1991 uskutečnilo promítání filmu Olympijské hry v Soulu 1988, akce se zúčastnila i řada předních osobností českého sportu, mj. i manželé Zátopkovi. FTVS se podílela i na dalších dvou akcích, v roce 1992 na půdě této univerzity proběhlo přátelské setkaní, jehož hlavní náplní bylo promítání korejských dokumentárních filmů z oblasti sportu, hospodářství a národopisu a v roce 1999 přednáška Korejská bojová umění spojená s exhibicí.
Významnou akcí roku 1992 se stal Mezinárodní seminář Korejská literatura – co a jak z ní překládat do cizích jazyků. Pořádala ho Korea University a Univerzita Karlova, své příspěvky zde přednesli i někteří členové společnosti. Pozvána byla např. spisovatelka Pak Wan-sǒ, spisovatel Kim Wǒn-u, spolupředseda sympozia Čǒng Čung-hwa, A. F. Trotsevitsch, Halina Ogarek-Czoj.
V důsledku rozdělení naší republiky se z Československo-korejské společnosti stává 11. října 1993 na valné hromadě Česko-korejská společnost (ČKS). Při této příležitosti bylo zvoleno i nové představenstvo.
Následujícího roku byla ČKS spoluorganizátorem konference Perspektivy vztahu – Česká republika a Korejská republika, jíž se zúčastnila řada českých i korejských odborníků z oblasti politologie, ekonomiky a mezinárodních vztahů.
Při příležitosti 17. konference AKSE (Association for Korean Studies in Europe) pořádané 21. – 25. dubna 1995 v Praze uspořádala ČKS přednáškový večer s promítáním diapozitivů. Profesorka umění a výtvarnice Kim Mi-ok přednesla svůj příspěvek s názvem Dva proudy korejského keramického umění a svět mé tvorby a profesorka Akademie koreanistických studií Mun Ok-pchjo přispěla svou přednáškou „Tradiční“ korejské svatební obřady. V tomto roce se v Divadle Na zábradlí konal Večer korejské kultury za podpory Korea Foundation, Univerzity Karlovy, Náprstkova muzea a ČKS. Po přednášce Dr. Jana Fonteina Poklady staré korejské kultury následovaly ukázky z klasické zpěvohry pchansori a koncert na tradiční korejské nástroje.
I v dalších letech ČKS organizovala řadu přednášek a kulturních akcí, za mnohé lze jmenovat například besedu s Li Ki-sun – Bejčkovou, akademickou malířkou a uznávanou umělkyní v oboru tapiserie a artprotis, besedu s autory a překladateli knih o Koreji, setkání s překladateli výboru moderních korejských povídek Tváře a osudy, recitál poezie a přehlídku korejských oděvů 19. století, jejímž autorem byl profesor Čo Wǒn-kjung (Won Kyung Cho) a v neposlední řadě i besedu s překladateli o antologii Jasná luna v prázdných horách – Korejské básnictví 14. – 19. století.
Významnou událostí roku 2000 se stala oslava 10. výročí navázání diplomatických styků mezi Českou republikou a Korejskou republikou. Při této příležitosti zazněla v Malé aule Karolina přednáška mimořádného a zplnomocněného velvyslance Korejské republiky v ČR Čo Čang-bǒma (Chang-Beom Cho) na téma Korea in the 21th Century a projev náměstka ministra zahraničních věcí ČR Dr. Hynka Kmoníčka Česká republika – Korejská republika.
Některé akce Česko-korejské společnosti 2011-2013
- prosince 2011 – 26. února 2012 – Korea – historie a tradice, výstava korejských krojů a dalších předmětů v Ostravském muzeu (ČKS propagátorem akce)
- ledna 2012 – Fotografie ze Severní Koreje, promítání fotografií a přednáška o humanitárních projektech v KLDR Romana Haráka na CEVRO Insitutu (ČKS organizátorem akce)
- ledna 2012 – Dynastie Kimů – krutovláda jako rodinná tradice, pásmo přednášek a filmů, pořádá Člověk v tísni (ČKS propagátorem akce)
- ledna – 19. února 2012 – Dokonale utajená Korea, výstava fotografií z Koreje Oldřicha Poláška v Muzeu T. G. M. v Lánech (ČKS propagátorem akce)
- února 2012 – Jeju v obrazech: Po stopách (nejen) rostlin, přednáška Radka Pelcla, Ph.D. o jeho výzkumu na ostrově Jeju, AV ČR (ČKS organizátorem akce)
- července 2012 – Koncert Dabyeot Youth Wind Orchestra v Rudolfinu (ČKS jako spolupořadatel akce)
- – 13. září 2012 – Obchodní fórum v rámci projektu Connect Asia prezentující korejské firmy v ČR a korejskou firemní kulturu (ČKS udělila projektu záštitu)
- října 2012 – Asijsko-české studentské setkání, organizuje ÚJOP (ČKS propagátorem akce)
- – 17. listopadu 2012 – Česko-korejský dny v Ostravě (ČKS jako spolupořadatel)
- listopadu 2012 – Grand Gala Concert Symfonického orchestru ČRo a korejských sólistů v Rudolfinu (ČKS jako spolupořadatel)
- listopadu – 2. prosince 2012 – Festival asijského filmu FILMASIA, zaměřený na životní tvorbu Kim Ki-doka (ČKS propagátorem akce)
- prosince 2012 – Česko-korejský koncert ostravského orchestru a korejských sólistů v Ostravě (ČKS jako hlavní český pořadatel)
- – 14. prosince 2012 – Výstava studentských fotografií Krásy Koreje, organizuje VŠE (ČKS propagátorem akce)
- května 2013 – Nejčistší rasa: Severokorejský režim a jeho ideologie, přednáška pro veřejnost na CEVRO Institutu (ČKS organizátorem akce)
- – 11. srpna 2013 – Hallyu Wave Event a české kolo mezinárodní soutěže K-pop contest, pořádá Czech Hallyu Wave (ČKS propagátorem akce)
- září 2013 – Vernisáž výstavy Soul – město obehnané hradbami v Muzeu hl. m. Prahy (ČKS jako partner akce)
- října 2013 – K-food a K-pop Party, pořádá AsianStyle a restaurace U Kavalíra (ČKS propagátorem akce)
- října 2013 – Koncert tradičního korejského orchestru z Ansanu v Rudolfinu (ČKS jako hlavní český organizátor akce)
- října 2013 – Korejský víkend v Muzeu hl. m. Prahy jako doprovodný program k výstavě
Soul – město obehnané hradbami (ČKS jako hlavní spolupořadatel akce)
Podrobnější historie Česko-korejské společnosti
(výňatek z Dějin koreanistiky, autor: doc. Vladimír Pucek)
Ještě před oficiálním navázáním diplomatických styků mezi Československem a Korejskou republikou (březen 1990) byla na oboru koreanistiky dne 14. února založena Československo-korejská společnost. Po úvodním slově dr. J. Bařinky byly schváleny stanovy Společnosti a zvoleno představenstvo v čele s V. Puckem. Společnost byla registrována ministerstvem vnitra 5. 6. 1990. Česko-korejská společnost je nástupcem Československo-korejské společnosti od r. 1995 po rozdělení Československa na Českou a Slovenskou republiku.
Převážnou většinou členů byli učitelé a studenti z oboru koreanistika, ale postupně též zástupci z kruhů obchodních, diplomatických nebo lidí, kteří pracovali v KLDR (např. v Československé nemocnici Červeného kříže v Čchongdžinu) aj. Zvláště v oblasti styků s obchodními a diplomatickými kruhy je třeba vyzvednout dlouholetou činnost ing. S. Dryáka, bývalého obchodního rady na čs. velvyslanectví v Soulu, který zemřel v r. 2013.
Členové ČKS se účastnili a často pomáhali při organizaci různých akcí pořádaných na oboru koreanistiky nebo ve spolupráci s jinými institucemi (např. Náprstkovo muzeum, Orientální ústav, Národní galerie, Národní muzeum aj.). K zvláštním přednáškám nebo besedám organizovaných ČKS byli zváni jako řečníci též odborníci z různých oborů, kteří se zabývali Koreou, nebo korejští hosté projíždějící Prahou. Mnohé akce byly také pořádány ve spolupráci s velvyslanectvím KR v Praze nebo jinými institucemi. Po jistou dobu existovaly v Olomouci a Chebu dokonce regionální odbočky ČKS. Během prvních několika let své činnosti dosáhl počet registrovaných členů kolem 100 osob.
Záhy po založení Československo-korejské společnosti požádalo velvyslanectví KLDR v Praze o bližší informace o ČKS a svým způsobem protestovalo, že se ČKS orientuje pouze na styky s KR. Z naší strany byli ujištěni, že v názvu Československo-korejská společnost slovo korejský zahrnuje KR i KLDR a byli přizváni též ke spolupráci. To bylo ale striktně odmítnuto a příznivci KLDR si vytvořili vlastní společnost – Päktusan.
Po prvním předsedovi ČKS V. Puckovi (1990-2004) byli zvoleni předsedou P. Bláha (2004- 2008), L. Pejsarová (2008-2010), Hajzerová (2010 – dosud). Místopředsedou ČKS byl téměř po celé období činnosti ČKS J. Bařinka. Ćestnými členy představenstva ČKS byli postupně jmenováni V. Pucek, J. Bařinka a M. Bušková.
Bulletin ČKS
Prvním pokusem o vydání bulletinu byl několikastránkový Časopis Československo-korejské společnosti ´91, ale po nějaké době bylo jeho vydávání přerušeno. Teprve v r. 2005 vyšel dvojjazyčně (česko-korejsky) Informační bulletin ČKS (nulté číslo); v r. 2006 2. číslo; v r. 2008 byl vydán nový Bulletin Česko-korejské společnosti 2007 – 2008.
Přednášková činnost a jiné akce zaměřené k rozvoji česko-korejských vztahů (1990-2007) Vzhledem k rozsáhlé činnosti ČKS zmíníme jen některé významnější akce, zvl. z počátků činnosti ČKS, často pořádané spolu se Seminářem koreanistiky FF UK. V současné době jsou podrobné informace o činnosti ČKS k dispozici na webových stránkách ČKS.
Přátelské setkání se studijní delegací pracovníků ministerstev KR na Vikárce (27. 11. 1990) na pozvání prvního velvyslance KR v Československu Sun Joon Young
ČKS a Fakulta tělesné výchovy a sportu ve spolupráci s velvyslanectvím KR uspořádala promítání filmu Olympijské hry v Soulu (10. 1. 1991). Úspěšná akce za účasti velvyslance, několika čs. sportovců, kteří získali cenu na OH, beseda s manželi Zátopkovými aj. přátelské setkání na Fakultě tělesné výchovy a sportu za účasti velvyslance KR, prorektorů UK prof. Lojdy a prof. Mihule, děkana FTVS UK, chargé d´affaires čs. velvyslanectví v Soulu M. Hupceje, přítomni byli též manželé Zátopkovi. Součástí setkání byla
rovněž soutěž družstev týmů velvyslanectví, FTVS a ČKS ve stolním tenise. Přítomni byli také někteří korejští studenti.
ČKS a Korea Trade center KOTRA uspořádaly společný večer věnovaný Světové výstavě Expo ´93 Taejon za účasti velvyslance KR Min Byung Suka, generální komisařky české expozice ing. H. Havlové aj. (Dům slovenské kultury, Praha 24. 6. 1993). ČKS uspořádala jako součást programu 17. konference Asociace korejských studií v Evropě (AKSE) konané v Praze přednáškový večer s diapozitivy, kde vystoupily dvě
profesorky z KR na téma Dva proudy korejského keramického umění a svět mé tvorby (Dr. Kim Mi- ok) a Tradiční korejské svatební obřady (Dr. Mun Ok-pchjo), (Hotel Krystal, 22. 4. 1995).
Korejská bojová umění (s výkladem o bojových uměních v Číně, Japonsku a Koreji).
Historický výklad O. Šlechta a K. Haromová, ukázky umění taekwondo předvedlo
exhibiční družstvo ČR v čele s koreanistou O. Havlíčkem. Akce se konala ve spolupráci s katedrou technických a úpolových sportů na FTVS (7. 12. 1999)
Večeře na počest Česko-korejské společnosti s diskusí o dalších perspektivách spolupráce. Uspořádal velvyslanec KR Cho Chang-Beom ve své rezidenci pro členy představenstva ČKS (18. 12. 2000) Čtvrtý asijský podvečer Korea – země jitřní svěžesti připravil Klub přátel Asie spolu s ČKS (Divadlo Solidarita, 25. 9. 2001)
Recitál korejské klasické poezie (s využitím antologie Jasná luna luna v prázdných horách v překladu V. Pucka a P. Borkovce (Swerts-Sporeckův palác, 17. 4. 2002)
Městská knihovna v Chebu spolu s ČKS uspořádala výstavku knih o korejské kultuře a při vernisáži též Večer korejské kultury s přednáškou V. Pucka, recitací korejské poezie a promítáním diapozitivů. Téhož dne se konala též přednáška V. Pucka o současné Koreji a vztazích s ČR na chebském pracovišti Západočeské univerzity v Plzni.
Přednáška M. Buškové Zkušenosti s výukou cizích jazyků v Koreji (15. 3. 2005, FF UK, Celetná 20)
- Česko-korejské studentské setkání (pod vedením J. Hajzlerové) – Café Mortmartre, 17. 3. 2005)
- Korejsko-český večer v Písecké bráně Pražského hradu (pod záštitou Velvyslanectví KR), konaný při příležitosti 15. výročí navázání diplomatických styků s
Korejskou republikou za účasti velvyslance KR, H. E. Chun Hae Jina. (28. 4. 2005)
- Přednáška Mgr. Beladové Zahraniční politika Spojených států amerických vůči KLDR. (17. 5. 2005, FF UK)
- Výlet parníkem na přehradu Slapy (25. 2005)
- Říp 2005 aneb Po stopách praotce Čecha – česko-korejské setkání „O čchusǒku po čchusǒku“ (15. 10. 2005)
- Beseda o stavu současné koreanistiky v Evropě s třemi úvodními referáty: Současnost a perspektivy evropské koreanistiky (V. Pucek), Studentská konference KSGSC (P. Bláha), Obřady ve Svatyni královských předků Čongmjo (J. Hajzlerová)
- Promítání filmu Bojující Korea ve spolupráci s Národním filmovým archivem (úvodní slovo J. Bařinka) – Kino PONREPO (21. 3. 2006)
- ČESKO-KOREJSKÝ VEČER pořádaný u příležitosti 55. výročí české koreanistiky ve spolupráci s Náprstkovým muzeem pod záštitou velvyslance KR v České republice H. E. Hae- Jin Chuna. Výstava KOREJSKÉ TRADICE – Způsoby odívání, styl bydlení a vybavení domácnosti (pod záštitou předsedy vlády ČR J. Paroubka), Náprstkovo muzeum (10. 5. 2006)
- Tradiční podzimní výlet v rámci česko-korejských setkání „O čchusǒku po čchusǒku“ – Zámek Kačina a Kutná hora (21. 10. 2006)
- Přednáška Symbolická slova v korejštině a jejich překlad do češtiny (B. Ferklová) – FF UK (25. 2007)
- Přednáška a čtení z knihy Jak se prodavač papíru stal Buddhou (překladatelka I. Gruberová) v rámci projektu ČKS „Exploring Korea 2007“ (19. 2007, FF UK)
- Tisícileté tváře z pohoří Namsan – výstava fotografií Taeshik Kima (ČKS ve spolupráci s Lektorským oddělením Sbírky orientálního umění, Národní galerie v Praze za podpory Korea Foundation. (Koncept výstavy L. Pejsarová, překlad textů J. Bařinka). Zámek Zbraslav (16. 6. -14. 10. 2007)